Drzwi ppoż – wymogi i zastosowanie

drzwi ppoż
Domy drewniane

Ochrona przeciwpożarowa

Z pewnością nikt nie zaneguje, że bezpieczeństwo osób przebywających w nieruchomościach jest istotne. Pożar jest jednym z najgroźniejszych zdarzeń, jakie może wystąpić w zamkniętej przestrzeni. Aby temu przeciwdziałać, opracowano konkretne wymogi przeciwpożarowe. Dotyczą one budynków użyteczności publicznej, ale w pewnym stopniu mają też zastosowanie do domów prywatnych. W związku z tym drzwi ppoż muszą spełniać odpowiednie wymogi.
Drzwi aluminiowe ppoż projektuje się i produkuje w zgodzie z jasno określonymi standardami. Ich celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się dymu i ognia. Powinny stanowić barierę, która powstrzymuje na tyle, na ile to możliwe, pożar. W ten sposób zyskuje się czas na ewakuację osób z budynku oraz rozpoczęcie akcji gaśniczej.

Jakie wymogi muszą spełniać drzwi ppoż?

Skuteczność stolarki przeciwpożarowej musi być pewna. Nie ma tutaj żadnej dowolności i pozostawiania czegoś przypadkowi. Niedopuszczalne są łatwopalne wyroby plastikowe ani ich elementy. Dlatego producenci mają obowiązek spełniania określonych wymogów.

  • Odporność ogniowa, to podstawowa cecha drzwi ppoż. Jest ona mierzona w minutach i mówi o tym, ile czasu drzwi muszą wytrzymać bezpośredni kontakt z ogniem bez utraty swoich właściwości. Bardziej rozbudowane modele izolują też termicznie oraz są dymoszczelne. Dostępne są też drzwi samozamykające się. W tym ostatnim przypadku warto przeprowadzać regularnie serwis drzwi automatycznych.
  • Potwierdzeniem spełnienia powyższych norm jest certyfikat. Uprawnione do tego jednostki potwierdzają, że konkretny model drzwi spełnia wszystkie wymagane prawem normy.
  • Zamki i klamki w drzwiach ppoż mają duże znaczenie. W razie zagrożenia, a szczególnie dużego ograniczenia widoczności, takie drzwi muszą się łatwo otwierać z każdej strony.

Gdzie konieczna jest stolarka ppoż?

Drzwi ppoż można bez ograniczeń montować wszędzie. Są to jednak dodatkowe koszty. Dlatego powszechność tego rozwiązania jest ograniczona do miejsc, gdzie przebywa jednocześnie większa ilość osób. Dlatego drzwi i ścianki aluminiowe ppoż instaluje się najczęściej w budynkach użyteczności publicznej. Są to głównie szkoły, szpitale, urzędy itp. Także w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych i biurowcach są konieczne zabezpieczenia ppoż.
Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby takie drzwi posiadać w domu prywatnym. Szczególnie jeśli nieruchomość ogrzewa się piecem na paliwo stałe.

płoty sztachetowe drewniane
Domy drewniane
Płoty sztachetowe drewniane jako tradycyjny wybór

Popularne płoty drewniane sztachetowe Nowoczesność przeplata się z tradycją na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że płoty sztachetowe drewniane wcale nie tracą na swojej popularności. Inwestorzy chętnie wybierają ten rodzaj ogrodzenia. Jest bowiem rozwiązaniem praktycznym, które chroni posesję przed nieproszonymi gośćmi. Płoty drewniane to także estetyczny dodatek do każdego otoczenia. …

wyroby z tworzyw sztucznych
Domy drewniane
Wyroby z tworzyw sztucznych w budowie domu

Tworzywa sztuczne w budownictwie Wyroby z tworzyw sztucznych z roku na rok są chętnie wykorzystywane w dziedzinie jaką jest budownictwo. Za pomocą takich elementów jesteśmy w stanie również znacząco zmniejszyć intensywność oraz czas niektórych prac. Dodatkowo, wzrasta także trwałość budynku, który zawiera części wykonane z plastiku. Największą część tworzyw wykorzystuje …

pozwolenie wodnoprawne Warszawa
Domy drewniane
Pozwolenie wodnoprawne dla domu drewnianego

Pozwolenie wodnoprawne dla domu drewnianego Odpowiednie przygotowanie gruntu pod kątem budowy domu, czy innego typu obiektu architektonicznego, wymaga podjęcia odpowiednich kroków, zapewniających optymalne podłoże. Namiar wody opadowej, utrzymujący się przez dłuższy czas, ma negatywny wpływ na kondycję budynku. Dlatego podczas tworzenia projektów związanych z określeniem głębokości fundamentów, czy umiejscowienia innego …